Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Dzierganie na drutach. Moda czy przeżytek?

0

Godziny, spędzane nad ręczną robótką mijają wyjątkowo szybko. Tego typu prace mają jednak znacznie więcej zalet. Badania naukowe dowodzą, że dzierganie na drutach eliminuje stres, obniża ciśnienie a nawet łagodzi tendencje do podjadania. Wyjątkowo przyjemnym efektem jest też wykonanie oryginalnego elementu garderoby, dla siebie lub bliskich.

 

Hobby dla samosi

Dzierganie na drutach to czynność, która wielu z nas kojarzy się z minioną epoką i ukochaną seniorką rodziny, tworzącą dla bliskich ciepłe szaliki i rękawiczki. Notoryczne braki w zaopatrzeniu sklepów sprawiały, że większość osób sama szyła sobie ubrania a te cieplejsze wykonywała przy pomocy drutów lub szydełka. Umiejętność dziergania była dość powszechna. Współcześnie po druty sięgają głównie ci, którzy traktują to zajęcie hobbystycznie. Nie mają potrzeby kupowania dodatków do ubrań w sklepach, ponieważ nie gustują w masowej produkcji. Łatwo wyszukują nowe wzory, które chcą powielić, poszerzając swoją garderobę o nietuzinkowe elementy.

 

Szerokie horyzonty

Paradoksalnie, przez fakt, że w sklepach jest dostępny towar z każdego działu, wiele osób woli wziąć kreatywność we własne ręce. Praktyczne umiejętności otwierają bowiem całkiem nowe horyzonty. Można tworzyć rzeczy, jakich nigdzie się nie znajdzie. Co więcej, istnieją włóczki o szlachetnym składzie, które nie mają żadnych syntetycznych domieszek. Można je znaleźć w sklepie DyeDyeDone. Wielość dostępnych w nim produktów to z jednej strony ogromne możliwości, ale z drugiej konieczność zgłębienia ich rodzajów, składu i rozmiarów nici. Godne uwagi są zwłaszcza włóczki, wykonane ze szlachetnych odmian wełny, których nie stosuje się do masowej produkcji.

 

Spokój i satysfakcja

Robienie na drutach pozytywnie wpływa na obniżenie stresu. Powtarzalność wykonywanych czynności może się wydawać dość nudna. Dla samego zainteresowanego jest zajęciem bliskim medytacji. Dzierganie na drutach to także ogrom satysfakcji z samodzielnej twórczości. Na początku robótka wydaje się niewielka, ale z każdą chwilą staje się coraz szersza i dłuższa. Efekty pracy są szczególnie widoczne wtedy, gdy stosuje się różne kolory włóczki. W rękach profesjonalisty, dzierganie staje się prawdziwą sztuką. Urzeka różnorodnością splotów i ich zastosowań. Za każdym razem można liczyć na inny efekt.

Jeszcze kilka dekad temu robienie na drutach było umiejętnością, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Współcześnie kreatywni miłośnicy ręcznych robótek szukają filmików instruktażowych głównie w Internecie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl